Pokud chcete poradit, jak své malířsky nadané děti nejlépe obohatit za málo peněz, jste na správné adrese. Pomůcky do školy či jen tak na domácí malování jsou často v papírnictvích předražené a nekvalitní. Tento článek vám dá ty nejlepší rady o tom, jak pomoci ratolestem s přípravou domácího papírnictví!

Vyrobte si domácí modelínu

Postačí vám k tomu potravinářské barvivo, sůl, hladká mouka, voda a olej. Na jeden hrnek soli (neděste se, skutečně je jí potřeba tolik) přidejte dva a půl hrnku hladké mouky a jeden hrnek vody s barvivem. Oleje postačí jedna až dvě čajové lžičky. Vzniklou směs je potřeba hníst poměrně dlouho, než vznikne adekvátní těsto – modelína. Samozřejmě mouku lze přidávat během celého procesu, pokud se vám těsto bude zdát příliš matlavé.

Ledovky a barevná razítka

Jde vlastně o vodovky na jedno použití, stačí zamrazit v nádobkách na led obarvenou vodu. Při postupném rozpouštění potom vzniknou barvy, které se štětcem dají nanášet na papír stejně jako klasické vodovky. Jakmile se led roztaje příliš, stačí ho jen opět na chvíli strčit do mrazáku.

Tip: Vyrobte si razítko: Vyřezejte do korkové zátky tvar, který chcete tisknout. Pak už jen stačí namočit do ledovek.

Dopsala vám fixa?

Tento problém se dá vyřešit poměrně snadno, a to tím, že namočíte špičku vypsané fixy do octa. Postup se dá opakovat i několikrát, fixy tak vydrží barvit až 5x déle, než kdybyste je hned po prvním dopsání vyhodili. Na rozdíl od tohoto poměrně známého triku už málokdo ví, jak rozepsat vypsanou propisku. Stačí špičku náplně opálit zapalovačem a tuha opět začne psát. Ano, skutečně je to tak snadné.

Praktické ořezávátko na tužky a pastelky

Nebaví vás uklízet po dětech neustále nepořádek z ořezávání pastelek? Nalepte ořezávátko do krabičky od Tic Taců.

Guma

Děti často až dvě třetiny času z kreslení tráví tím, že něco opravují a gumují. Jak si vyrobit domácí gumu? Je to poměrně snadné. Stačí smíchat kukuřičný škrob s trochou silikonu. Dokud látka neztuhne, máte možnost přidat barvivo a vytvarovat gumu do nejrůznějších tvarů.

Tip: Gumu můžete vyrobit i snadněji, a to přímo na konec tužky. Stačí na něj nanést lepidlo z tavné pistole, to po zatuhnutí bude působit stejně jako kterákoli guma na gumování.

Pomůcky přímo ze školy

Co se týče výtvarného umění, často se dá sehnat více věcí ve škole než v papírnictví. Některé školy přímo nabídnou žákům za sníženou cenu zakoupení pomůcek. Je výhodné tyto nabídky vyžívat, obvykle se nespotřebují všechny barvy/papíry/pomůcky a na konci školního roku tak dětem spousta věcí zůstane na domácí použití. Pokud vám škola tuto možnost nenabídne, je dobré se minimálně přeptat, učitelé mívají pojem o tom, kde se dá co sehnat a za jakou cenu.

Služby praktikantů středních škol

Na školách vám často mohou pomoci i s věcmi, které by vás ani ve snu nenapadly po těchto institucích žádat. Můžete si zde nechat vytisknout seminární práce, svázat knížky, některé školy v rámci praxí například pečou dorty, vyrábí trička… Nejedná se pouze o papírenské služby, které vám spousta středních škol může nabídnout v rámci praxí studentů. Vždy je dobré se informovat o tom, která škola v okolí je na co zaměřená a přeptat se tamního personálu předtím, než vyrazíte nakupovat za drahé peníze.