Mobilní telefon se nenazývá mobilním jen tak náhodou. Je skutečně mobilní, tedy přenositelný, což je jeho obrovskou výhodou. V dnešní době se bez něj neobejde téměř nikdo, zvláště bez takzvaného chytrého mobilního telefonu. Nahrazuje mapu, slovník, poznámkový blok, baterku, v podstatě všechno, na co si vzpomenete. Chcete být moderní s tímto přístrojem, ale bojíte se, že nebudete mít dostatek peněz na jeho pořízení či provoz? Poradíme vám, jak na chytrém telefonu ušetřit a jak vybrat toho nejlepšího a nejlevnějšího operátora.

Pořizovací cena telefonu

Začněme tím, jaký telefon si pořídit. Dříve stály chytré telefony dokonce přes 15000, tedy ty kvalitní, které "něco dokázaly". Dnes se dají i ty nejlepší sehnat kolem 5000 Kč. Nechte si poradit od známých a příbuzných, s čím jsou spokojeni. Nikdy nekupujte značku, se kterou nemáte zkušenosti. Projděte co nejvíce obchodů a neberte hned první telefon, který se vám líbí. Vyplatí se rozhodně projít také bazary a slevové portály, pokud ovšem od někoho koupíte telefon již používaný, vyžadujte k němu záruční list. Je-li mobil starší než dva roky a neplatí mu tak záruka, rozhodně ho nekupujte.

Výhodný tarif

Samozřejmě je jich mnoho. Vybírejte vždy podle toho, kolik měsíčně provoláte a co je pro vás nejdůležitější. Pro někoho jsou to data, pro někoho volné smsky, někdo zase upřednostní volání s rodinou zdarma.


Tip: V dnešní době, kdy v podstatě vše řídí internet, nepotřebujete vlastně téměř volat ani psát smsky přímo z telefonu. Existuje mnoho aplikací či webových SMS bran, díky kterým můžete do některých sítí posílat smsky zdarma. Potom jsou tu samozřejmě také pomocníci, jako je Skype, Messenget, WhatsApp, Teamspeak a další, které můžete díky datům na telefonu využívat v podstatě neomezeně.

Sjednoťte se s rodinou

Je dobré mít s rodinou (přáteli) stejného operátora. V takových případech můžete totiž často volat do stejné sítě zdarma.

Kredit, nebo paušál?

Rozhodně doporučuji používat kredit místo paušálu. Používáte-li paušál, musíte složitě vyhledávat, kolik jste již provolali – a to upřímně málokdo dělá, takže se potom jen na konci měsíce divíte, kde se ve vyúčtování vzalo tak vysoké číslo. S kreditem vám vystačí 200 korun i na tři měsíce, pokud jste spořivý typ. Někteří operátoři nabízejí pravidelně za dobití 200 korun kredit navíc, jiní zase levná data, nebo dokonce minuty zdarma.

Připravte si obsah hovoru

Voláte-li někomu za nějakým účelem a ne jen „pokecat si“ (což je obecně nejdražší forma hovoru), je vždy dobré mít připraveno (klidně i v bodech napsáno) několik věcí, které chcete vyřešit. Každá započatá minuta se počítá, a pokud budete přesně vědět, o čem chcete mluvit, nestane se, že budete přemýšlet, nebo že dokonce snad na něco zapomenete a budete volat znova.

Neberte neznámá čísla

Může vám totiž volat někdo ze zahraničí, může se jednat o omyl, za který zaplatíte i vy, nebo vás pouze nějaká zahraniční firma otravuje se svými nabídkami, které stejně nevyužijete a hovor zavěsíte. (Rizikem je, že se bude skutečně něco dít, ale taková zpráva se k vám obvykle dostane tak jako tak.)

Buďte online

Nejsnadnějším způsobem, jak ušetřit za smsky a telefonování je v dnešní době připojení k internetu. Používejte Skype a Messenger a ušetříte tisíce. Když si vzpomenete, kolik toho máte s nejlepším kamarádem napsáno v chatu některé aplikace, dovedete si to přepočítat na cenu v smskách?

Pokud ovšem nejste takto moderní typ a nechcete si aplikace stahovat, můžete používat i on-line internetové sms brány, ze kterých posíláte smsky na telefonní čísla, ale přesto zdarma.

Mobilní data

Ano, a teď ta data. Před pořízením dat je vhodné vždy projít internetové nabídky, některé sítě nabízejí často data za symbolickou cenu, opět ovšem záleží na tom, jak moc jich využíváte.

A jak můžete data šetřit? Samozřejmostí je používat wifi kdykoli a kdekoli je to možné. Data vypínejte, pokud zrovna nemáte mobilní telefon v ruce, a používejte spořič dat, který má dnes téměř každý chytrý telefon.

Pokud přejdete do nastavení vašeho Google účtu, můžete si také vypnout aktualizace aplikací z dat, budou se vám nyní aktualizovat pouze přes wifi. Vhodné je i vypínání dat u aplikací, které právě běží na pozadí.

 

 

Zeptejte se v práci

Je velmi pravděpodobné, že váš zaměstnavatel má s mobilním operátorem sjednaný firemní balíček několika telefonních čísel. V rámci takového balíčku lze telefonovat za velmi výhodné podmínky nejen v rámci firmy, ale kolikrát i do jiných mobilních sítí. Zeptejte se proto svého šéfa, jestli by bylo možné připojit do firemního balíčku i vaše telefonní číslo s tím, že byste si veškeré náklady platili z vlastní kapsy. Vašeho šéfa to tak nebude nic stát, zato vy ušetříte několik stovek korun měsíčně.

Stejných výhod můžete využít i při koupi nového mobilního telefonu. Váš zaměstnavatel může od svého operátora získat velmi atraktivní slevy. Vy tak získáte mobil se slevou a váš zaměstnavatel položku, kterou si může zařadit do nákladů. Přitom ho taková položka nic nestojí.

Před instalací aplikace čtěte recenze

Pátrejte po kvalitních aplikacích zdarma a neplýtvejte tak penězi za aplikace, které po vás vyžadují placení. Téměř každá placená aplikace má dnes nějakou alternativu zdarma. Pokud však trváte na tom, že si pořídíte některou z placených aplikací, přečtěte si před jejím pořízením poctivě co nejvíce recenzí. Nestane se vám tak, že si koupíte něco, co ostatní kritizují pouze proto, abyste se ke kritizujícím přidali.

Používejte offline mapy

Pokud používáte telefon jako GPS, rozhodně si nestahujte aplikace, které potřebují ke správnému fungování přítomnost internetu. Stáhněte si mapy offline, které budou i bez využití dat či připojení na wifi pracovat spolehlivě a dovedou vás tam, kam vaše kroky směřují.

Příslušenství k telefonům

Pokud se vám zničí sluchátka či nabíječka, nikdy nekupujte tato příslušenství od mobilních operátorů. Většina telefonů dnes používá stejné USB konektory, a proto se vyplatí koupit je v technických prodejnách a prodejnách elektra.

Například ochranná skla bývají v obchodech drahá, a proto se je vyplatí objednávat ze zahraničí. Obal koupíte za pár korun u Vietnamců a ochrání vám telefon stejně dobře jako obal ze specializovaného obchodu za 400.

Největší problém je, pokud se vám zničí baterie. Pořizovací ceny jakýchkoli baterií bývají poměrně vysoké a potom je už jen na vašem zvážení, zda si koupíte raději baterii, nebo ušetříte na nový telefon. Podle mého názoru se do baterie vyplatí investovat do doby, dokud je mobil v záruce, po dvou letech už bych si raději pořídila nový telefon než riskovat zbytečné vrážení peněz do baterie.