Znáte to – buď jsou Vánoce, nebo má někdo vám blízký téměř každý druhý den narozeniny či svátek. Nechcete utrácet velké peníze, ale čokoláda nebo bonboniéra jsou už ohrané a kytka dlouho nevydrží…  Navíc si vždycky vzpomenete až na poslední chvíli. Jaké originální dárky dát svým blízkým a neutratit za ně příliš peněz? To vám prozradí naše tipy, které lze využít také k zabavení vašich dětí.

Dlouho žijící květina

Jste-li alespoň trochu šikovným člověkem, kupte za pár korun v papírnictví krepový papír a dejte se do vyrábění. Lepidlo, trocha barev a kytka je na světě.

Z papíru můžete slepit i květináč, na který připíšete originální přáníčko k svátku či narozeninám a kolem stonku květiny nalámejte slámu. Každý bude mít z květiny jistě radost, zůstane mu napořád a navíc je v ní kus vašeho srdce a snahy ho potěšit.

Fotografie nikdy nezklame

Máte s daným člověkem nějakou společnou fotku? Skvělé! Zarámujte ji a připište veselé přáníčko. Je-li váš přítel důvtipný, můžete přáníčko napsat z druhé strany zarámované fotky a přidat indicii k jeho nalezení (Například k fotce připsat: „Vždyť víš, jak miluji skrytá tajemství“).

Jedná-li se o velmi blízkou osobu, se kterou fotek sdílíte více, můžete se pokusit vyrobit originální fotoknihu, do které je potom nalepíte a obohatíte příběhy a vtipnými zážitky. Stačí jen trocha kreativity a kamarád bude mít památku na vaše společné chvíle.

Básníci a malíři

Abyste vylepšili levné přáníčko za pár korun, můžete ho vyzdobit kresbami. Využijte fantazii, namalujte to, co je oslavenci blízké. Nebo namalujte rovnou oslavence samotného. Může se jednat o karikaturu nebo dětskou kresbu, vždyť jde především o to pobavit a vykouzlit úsměv na tváři.

Nejste-li si jisti svým malířským talentem, pokuste se o jednoduchou básničku. Zaměřte se na kamarádův věk, jeho zájmy, na věci, které mu přejete do budoucna. Rýmování vám jistě půjde samo.

Oblíbené tričko, plyšový medvídek, náramek

Má váš přítel něco, co skutečně miluje, ale jste si jisti, že ještě nemá tričko s daným motivem? Kupte bílé triko a barvy (dají se sehnat v papírnictví za pár korun) a dejte se do tvorby.

Chcete-li udělat radost přítelkyni, plyšáka jí nekupujte, ale rovnou vyrobte. Děvčata milují plyšové medvídky, vložíte-li do něho vlastní práci, zaručeně vám padne k nohám. A pokud si nevěříte s jehlou a nití, zkuste s internetovými návody uplést jako dárek náramek z bavlnek.

Postarejte se o dort

Výhoda domácího dortu je ta, že na něj můžete vymyslet v podstatě cokoli. Pokud má daný člověk rád Británii a psy, můžete upéct dort ve tvaru psa a ozdobit ho britskou vlajkou. S těstem vám jistě pomůžou internetové recepty a na zdobení využijete jen pár vajíček a potravinářská barviva. Můžete také ale využít barevnosti ovoce, například maliny pro červenou, borůvky pro modrou barvu a kokos pro zobrazení bílé. A že dostane oslavenec dort už od někoho jiného? Dortů přece není nikdy dost.

Pokud si přece jen netroufáte na výrobu vlastního dárku

Určitě to znáte. Blíží se Vánoce a to je přece čas nakupování. Nestačí dětem koupit drobnost či levnější dárek a část peněz jim odložit například na školné? To samé můžete udělat i v případě koupě dárku rodině či ostatním. Jde pouze o změnu myšlení. Například v rodině se můžete dohodnout, že blízcí příbuzní koupí drobnost a další část peněz, které by jinak utratili za dražší dárek, zašlou na potřeby dítěte. Váš potomek ocení, až bude mít za pár let zajištěné studium v zahraničí díky ušetřeným penězům.
 

Vyrobte si deskové,
karetní a jiné hry

Každý den se děti setkávají se stovkami reklam na různé hry a hračky. V televizi, v letácích z časopisů… Obvykle se jedná o přehnaně drahou deskovou hru nebo hračku, která spočívá v kusu plastu a několika figurkách. Děti takové věci po pár dnech omrzí, ovšem brzy začnou škemrat o další hru z jiné reklamy a vy jim zkrátka nevysvětlíte, že její „trvanlivost“ bude zhruba stejná, jako u té první. Jak takovým problémům předejít? Vyrobte si doma vlastní hry, které budou děti bavit. Budou-li mít o zábavu postaráno, podobné reklamy přestanou vyhledávat.

Člověče, nezlob se, dáma, šachy

Úplnou klasikou jsou jednoduché deskové hry. Stačí kousek plochého dřeva nebo klidně i čtvrtka papíru a několik barev fixů/temper. Šachy i dámu si snadno zahrajete na černobílé šachovnici. Na Člověče, nezlob se vám stačí červená, modrá, zelená a žlutá barva. Děti bude navíc hra jistě bavit víc, pokud po krajích hrací plochy dokreslíte jejich oblíbené pohádkové hrdiny nebo bude každá barva připomínat jiné zvíře. Mohou tak hrát za modré sýkorky, červené lišky, žluté tygry nebo zelené krokodýly.
 

 

Žolíky a jiné karty

Pokud máte děti staršího věku a Člověče, nezlob se už je omrzelo, jistě rády hrají karty. I ty se dají snadno vystříhat ze čtvrtky, například 52 žolíkových karet máte během několika minut hotových.

Abychom se podívali, kolik můžete domácí výrobou ušetřit, uvedu konkrétní příklad: Existuje hra zvaná Karty proti lidskosti. Jedná se o zhruba 200 karet, na kterých jsou napsána různá slova. Nic víc, nic míň. Hráči pouze skládají vtipné věty z karet, které jim přijdou do ruky. Za takovýchto 200 karet chtějí na většině internetových obchodů zaplatit cenu 400 Kč. Přitom vyrobit si podobnou věc doma zvládne i malé děcko, a to zadarmo.
 

Naučné pexeso

Vystříhejte dětem z papíru čtverečky a využijte toho, co mají rády. Mají rády zvířata? Na jeden čtvereček nakreslete slona a na druhý připište anglický význam. Podobně postupujte s dalšími zvířaty.

Můžete ale také využít matematiky. Na jeden papírek napíšete příklad, na druhý zase výsledek. Děti se pobaví a také něco naučí.

Dřevěné deskovky

Máte-li šikovného muže v domácnosti, poproste ho, aby vám rozřezal dřevěnou desku na čtverečky, potom co na ni překreslíte plochu některé podobné hrací hry (například Karkason). Potom už stačí jen stará krabice od bot, aby se žádný z dílků nepoztrácel.

Domácí kostky a figurky

K mnoha hrám samozřejmě potřebujete figurky a také hrací kostku. Kostky se dají samostatně koupit za pár korun, ale můžete si je i snadno vyrobit doma. Součet teček na protilehlých stranách musí být vždy 7. Proti pětce bude tedy dvojka, proti trojce čtyřka a proti šestce jednička.

Figurky můžete udělat v podstatě z čehokoli. Můžete je vyřezat ze dřeva, ale můžete použít i různé drobné symboly (mince, oříšek), nebo dokonce postavičky z Kindervajíček.

Fantazii se meze nekladou

Pokud chcete, aby mělo vaše dítě skutečně originální hru, stačí nakreslit na papír dráhu a rozdělit ji na políčka. Některá vybarvěte červeně – ta budou zlá a zákeřná, jiná zase zeleně – ta pomohou dětem na cestě k cíli. Přidejte do hry různé úkoly a překážky a ozdobte si bílá místa tím, co mají děti rády. Nebo je nechte, aby si hru samy vyrobily, pouze jim pomozte se složitějšími částmi. Děti se budou zaručeně bavit a vy tak ušetříte několik stovek až tisíc za hry z televizních reklam.