Na čem je možné ušetřit a čím hypotéku zlevnit?

Výběrem banky

Je vhodné nechat si od finančního poradce zpracovat „Výběrové řízení". Finanční poradce, který nezastupuje jen jednu banku, je tedy nezávislý, může propočítat nabídky jednotlivých ústavů a na základě toho vybrat optimální nabídku.

Celá řada bank nabízí spolu s hypotékou i rizikovou životní pojistku. Celkové náklady někdy výrazně vzrostou, jindy lze naopak uspořit obrovské peníze.

Výběrem rizikové životní pojistky

Cenová hladina dobře nastavené pojistky se liší u jednotlivých pojišťoven v řádech až desítek procent. Běžně lze tedy uspořit vhodným výběrem stovky korun měsíčně, tedy za celou dobu splatnosti hypotéky i přes sto tisíc korun. Proto zvažte pečlivý výběr rizikové životní pojistky a její správně nastavenou koncepci.

Výběrem pojištění zastavované nemovitosti

Některé banky vyžadují, aby pojistka byla u jejich „smluvní“ partnerské pojišťovny. Pak je zbytečné hledat možnosti u jiných pojišťoven. Nicméně lze ušetřit na úrokové sazbě samotné hypotéky, kterou banka v tomto případě většinou automaticky sníží.

Blokací úrokové sazby

Každá banka umožní (některá velmi jednoduše, jiná složitějším způsobem), aby poradce zdarma zarezervoval úrok na 14 až 30 dnů dopředu, ještě než dojde ke kompletaci všech podkladů nutných k vyřízení hypotéky. Tento krok je vhodný jak v obdobích růstu, tak i poklesu úrokových sazeb. Nic totiž nestojí a může uspořit značné množství peněz. Desetina uspořená na tomto systému u dvoumilionové hypotéky činí při desetileté fixaci řádově 100 Kč měsíčně, tedy 12 000 Kč za první fixační období.

Využitím dobře nastaveného systému zrcadlové hypotéky

Jde o unikátní kombinaci, která při dobrém nastavení umí jednak peníze uspořit a v neposlední řadě počítá i s tvorbou finanční rezervy. Ta pak zabezpečuje klidné spaní všem zúčastněným dlužníkům. Nechejte si připravit využití systému „Zrcadlové hypotéky“ a ušetřete statisíce!

Úspora na daních z příjmu

Z daňového základu si jak zaměstnanec, tak i podnikatel může odečíst výši úroků uhrazených v daném kalendářním roce. Maximální možný odpočet je zákonem stanoven na 300 000 Kč ročně.

Příklad:
František Nový obdržel od své financující banky potvrzení o zaplacených úrocích za uplynulý roko výši celkem 60 000 Kč.
Jeho úspora na daních (při dostatečné výši příjmů) v tomto případě činí 15% ze zaplacených úroků, tedy 9 000 Kč.