Lámete si hlavu, jak vybrat vhodné granule pro vašeho psa? Při výběru vhodného krmiva musíte vzít v potaz nejenom velikost a věk vašeho mazlíčka, ale také potřebnou aktivitu, kterou bude pes vykonávat. Dále je to také zdravotní stav psa. Ohledy musíme brát také na to, že jiné potřeby mají štěňata, jiné zase dospělí psi, starší psi nebo psi s nadváhou.

Psí granule podle stáří a velikosti plemene

Štěňata potřebují ve stravě hodně bílkovin, tuků, minerálních látek a vitamínů. Důležitý je vzájemný poměr živin, především vápníku a fosforu, nezbytných pro optimální vývoj kostí a zubů.

Krmiva pro malá plemena bývají vyráběna ve formě menších granulek s vyšším podílem bílkovin a tuků.

Granule pro velká a obří plemena jsou zase mnohem větší velikosti, mají nižší obsah bílkovin a tuků a často jsou také obohacené o kloubní výživu, kterou tato plemena potřebují zejména pro správný vývoj kloubů a kostí.

Psí granule podle aktivit pejska

Granule pro aktivní psyPokud má váš pes hodně pohybu, cvičíte jej nebo s ním děláte psí sporty, je třeba vybrat granule s vyšším obsahem tuku. Tyto receptury bývají většinou označeny Active nebo Sport.   

Pokud máte doma typického „gaučáčka“, který jde párkrát denně na malou procházku, zkrátka nemá žádnou velkou fyzickou zátěž, nepotřebuje takový podíl tuku v granulích. Psi s nadváhou navíc potřebují takové krmivo, které podpoří jejich metabolismus.

Vybírejte proto kvalitní granule s vysokým obsahem masa z ověřených zdrojů a hlavně bez obilovin.

Bílkoviny v granulích pro psy

Důležité je, aby v krmivu převažovaly živočišné bílkoviny nad rostlinnými, tedy především maso. Maso je ve složení uváděno buď jako čerstvé, nebo sušené (moučka či dehydrované maso). Je nezbytné, aby byla masová moučka přesně specifikována, tedy např. kuřecí moučka, jehněčí, rybí, kachní, v žádném případě se nespokojte pouze s výrazem „masová moučka“. Výrobce, který se má čím pochlubit, uvede také její procentuální obsah.

Setkat se také můžete s granulemi, které obsahují více druhů masových mouček, což je pro většinu psů naprosto v pořádku. Citliví psi však mohou být alergičtí na některý druh masa, a proto je vhodnější jim vybrat krmivo s jedním zdrojem živočišných bílkovin.

Sacharidy v granulích pro psySacharidy v granulích pro psy

Kromě masa je důležité, aby byly přesně specifikovány zdroje sacharidů. Opět jde o to, aby ve složení nebylo napsáno pouze „obiloviny“ nebo „vedlejší výrobky rostlinného původu“ a podobně, ale konkrétně např. pšenice, rýže, ječmen, proso, oves atd.

V dnešní době v mnoha kvalitních krmivech najdete také brambory, které jsou pro psy nejsnadněji přijímaným zdrojem sacharidů.

Další složky granulí pro psy

Tuk by měl být opět přesně specifikován, tedy kuřecí tuk, drůbeží tuk, rybí tuk a ne pouze „tuk“ nebo „živočišný tuk“.

V moderních řadách krmiv pro psy můžete také najít druhy ovoce a zeleniny, které jsou prospěšnými zdroji vitamínů a vlákniny.

Pokud výrobce podrobně uvádí, z jakých surovin se krmivo vyrábí a nesnaží se zatajovat informace, jde tedy o seriózního výrobce.

Vysokou jakost lze předpokládat u krmiv vyráběných v zemích proslulých kvalitou svého zemědělství a přístupem k životnímu prostředí, tedy ve Velké Británii, Rakousku, Německu, Nizozemsku, skandinávských zemích či v Americe. Pokud výrobce deklaruje regionální původ použitých surovin a uvádí, že se jedná o suroviny potravinářské kvality, máte vyhráno.