Téměř každá domácnost má v současné době doma k dispozici auto, některé dokonce i více. Existují ale taky lidé, kteří využívají častěji hromadnou dopravu. Ať už patříte do první či druhé skupiny, ať už využíváte jakýkoliv způsob dopravy do práce, do školy či na výlety, pro vás všechny zde máme tipy, jak co nejvíce ušetřit za dopravu v tuzemsku i při cestování do zahraničí.
 

Každodenní cestování

Zbrklá jízda zvyšuje spotřebu auta

Nejezděte na poslední chvíli. Pojedete-li klidně a bez spěchání, můžete srazit oproti rychlé a zbrklé jízdě spotřebu až na čtvrtinu. (Navíc nepočítáme náklady na nové auto, pokud to své ve spěchu rozemelete na šrot.) Jde o to, že při rychlé jízdě mnohem prudčeji brzdíte, častěji zastavujete na semaforech, protože nejste schopni vychytat takzvané zelené vlny a vůbec auto zatěžujete vlastně ve všech ohledech. Vyplatí se vám tedy si přivstat a vyjet raději dříve.

Diesel, nebo benzín?

Dobře si promyslete, jestli skutečně chcete diesel, který je levnější na spotřebu. Při koupi je dražší až o 40 nebo 60 tisíc. Jeho servis od cca 100 000 najetých km je poměrně dražší než u klasických aut, tedy spotřebou se vám sice brzy investice vrátí, ale kalkulace budou rázem vzhůru nohama, když budete po několika najetých kilometrech platit za výměnu vstřikovačů 40 000 korun.

Správné pneumatiky

V současné době jsou pneumatiky označovány EU štítky s údaji o valivém odporu, hluku a schopnosti udržet se na mokrém povrchu. Kámen úrazu je v tom, že čím víc pneumatika svým nižším valivým odporem přispívá k úspoře paliva, tím horší vlastnosti má při jízdě v dešti.

Výrazné úspory přináší také správné huštění pneumatik. Přehuštěné pneumatiky mají nepříznivý vliv na komfort jízdy a na podvozek vozidla, podhuštěné však znamenají výrazné snížení životnosti pneumatik a mají značný vliv na spotřebu paliva – zvyšuje se o 0,5 až 0,7 litru na sto kilometrů.

Pro srovnání: výběrem pneumatiky s nižším valivým odporem lze ušetřit 0,1 až 0,15 litru na sto kilometrů.

Sledujte aktuální dopravní situaci

Je dobré mít naladěnou rozhlasovou stanici, u které víte, že vás nezklamala. A teď nemyslíme hudebně. Existuje mnoho rádiových relací, kde si řidiči vzájemně vyměňují informace o stavu na silnici. Také na spoustě internetových stránek najdete omezení provozu a objížďky. Vždy si před delší cestou zkontrolujte, zda vás na cestě nečeká nemilé překvapení. Vyhnete se tak zbytečnému zajíždění – každý ušetřený kilometr se vyplatí.

Pět tipů pro každodenní cesty autem

1) Nejezděte stylem brzda–plyn, ale používejte plynulejší jízdu.

2) Zbytečně auto nezatěžujte těžkými předměty (i střešní nosič zvyšuje spotřebu auta).

3) Používání klimatizace se projeví nejen na spotřebě, ale i na výkonu vozu.

4) Takzvaná ekonomická jízda je jízda, kdy odbouráte zbytečné pozdní řazení a vyhnete se výš zmiňované jízdě brzda–plyn.

5) Na semaforech nestůjte s nohou na spojce, vyřaďte si na neutrál.

Šetřete peníze, přírodu i zdraví

Pokud se denně dopravujete do práce jen pár kilometrů a využíváte k tomu auto či motorku, rozhodně se vám vyplatí dát do pořádku kolo nebo začít chodit pěšky. Měsíčně určitě ušetříte více, než si možná myslíte, navíc tak připravíte přírodu o škodlivé látky z vašich vozidel a prospějete i vlastnímu zdraví.

Při cestování vlakem nakupujte jízdenky včas

Cestujete-li vlakem, je vždy výhodné nakupovat lístky přes internet. Výhodou je jednak místenka, která bývá k nákupu předem zdarma, jednak také cena. Čím dříve lístek objednáte, tím nižší cena bude. Plánujete-li tedy cestu vlakem na dlouho vzdálenost a víte to předem, na nic nečekejte, vždyť pokud se vaše cesta nakonec neuskuteční, jízdné vám vždy zase na účet vrátí.

Využívejte slev a zpátečních jízdenek

Kupujte si zpáteční lístky, ušetříte tak obvykle okolo 20 % z ceny. Jedete-li ráno do Prahy a odpoledne z Prahy, neutrácejte za dva lístky a kupte si zkrátka jeden tam i zpět.

Rozhodně, jezdíte-li veřejnou dopravou pravidelně, využívejte týdenních a měsíčních slev. Například v Praze vás stojí lístek za dopravu 24 korun na 30 minut, ovšem pokud jezdíte po Praze denně, vyplatí se vám mnohonásobně měsíční kupon za 560 korun.

Tip: Zůstáváte-li v Praze na týden, samozřejmě si můžete koupit sedm jednodenních lístků za 110 korun. Ovšem pokud si koupíte lístek na měsíc, zaplatíte zhruba o 200 korun méně. Takže ačkoli lístek zcela nevyužijete, ušetříte více než kupovat si každý den novou jízdenku.

 

 

Zahraniční pobyty

Lyžování v Alpách, opalování na pláži v Itálii či Chorvatsku, šikmá věž v Pise, Eiffelovka… Také rádi cestujete do zahraničí za památkami a požitky? Poradíme, jak co nejvíce ušetříte při svých cestách do cizích zemí.

S cestovní kanceláří, nebo bez?

Cestovní kanceláře vám pomohou najít správné ubytování, poskytnou vám delegáta, který vám na místě se vším pomůže, doporučí památky, dají popis místa, usnadní vám dovolenou zkrátka ve všech směrech a vy se nebudete muset bát toho, že na vlastní pěst něco zkazíte. Kromě těchto výhod vám však mohou pomoci i finančně, přestože samozřejmě za jejich služby zaplatíte. Na základě vaší finanční situace a vámi zvolené země vám pomohou vybrat ideální dovolenou pro vás, také vám poradí, kam přesně se vydat, toužíte-li po památkách nebo naopak chcete-li klidnou destinaci s pláží a několika málo lidmi. Takže budete spokojeni a nebudete litovat žádné koruny, kterou jste utratili.

Cestu vlastním autem si naplánujte předem

Rozhodnete-li se místo autobusu od cestovní kanceláře využít vlastní auto, je dobré mít vše předem dobře promyšleno. Zjistit si, kde je levný benzín, zda jsou po cestě kempy na přenocování. Je dobré mít kromě větších zásob také jídlo na cestu, protože zahraniční hotely a restaurace (především kolem dálnic) většinou nenabízí zrovna přívětivé ceny. Naplánujete-li si dopodrobna celou cestu, nestane se vám potom, že budete muset zbytečně utrácet za něco, co jste vlastně mohli nahradit domácí přípravou.

Tip: Jedete-li autem na delší vzdálenost, vždy u sebe mějte jeden nebo dva prázdné kanystry. Nic totiž nenaštve více než projet kolem čerpací stanice s benzínem za levnou cenu a s plnou nádrží. Doplnit tento levný benzín do kanystrů se vyplatí, vždy se přece hodí mít v autě zásobu benzínu. Navíc za nízkou cenu.

Letenky na poslední chvíli

Letenky bývají mnohdy velmi drahé. Pokud se rozhodnete za svou vysněnou dovolenou letět letadlem, zaplatíte pravděpodobně za výlet i několik tisíc. Pokud vám nevadí riskovat, nebo zkrátka chcete někam vycestovat, jen ještě nevíte kam, zkrátka jste takový dobrodruh, který neváhá letět do neznáma, můžete zkusit letenky na poslední chvíli. Tak často ušetříte i desetitisíce. Letenka, která vás předem s rezervací stojí třeba i několik tisíc, může na poslední chvíli stát pouze korunu. Často se stává, že poslední letenky těsně před odletem mají takto nízkou cenu.

Správná měna

Dobrý pozor si dávejte při směňování peněz. Nebudete-li mít včas směněno, můžete prodělat poměrně velkou částku peněz.

Jdete-li například do Chorvatska přes Rakousko, naleznete podél dálnice několik levných čerpacích stanic. Za eura se vám jistě vyplatí koupit tu benzín. Některé stanice vás nechají platit i českými korunami, ale kurz je značně nevýhodný.

Dále si potom dejte pozor v zahraničních směnárnách. Z vlastních zkušeností vím, že lidé rádi využijí toho, že ne zcela rozumíte, a přestože vedle vás stojí na ceduli veškeré informace o tom, kolik byste měli zaplatit a kolik dostat, že vás vlastně okradli o několik stovek, vám dojde až po pár kilometrech. Dobré je tedy, pokud to lze, měnit v České republice dostatečně předem na všechny měny, které budete při svých cestách potřebovat.