Patříte k odvážlivcům, kteří by se rádi vydali k oltáři, ale bojíte se, že nezvládnete svatbu finančně? Pak čtěte dál...

Samozřejmě, tou nejlevnější variantou, která je možná, je vzít s sebou dva svědky a rodiče a nechat se oddat jen v tomto úzkém kruhu. Oslavu pak nahradí společný oběd v restauraci, kde vám bude stačit rezervace jednoho stolu a výběr jídla z aktuálního menu. Pokud však toužíte po standardnějším pojetí svatebního dne, náš článek vám poradí, na čem všem se dá při vaší velké slávě ušetřit.

Svatební šaty a doplňky, oblek pro ženicha

Svatební šaty neseženete pouze ve svatebním salonu, ale také na internetu. Stačí navštívit pár internetových bazarů, zveřejnit poptávku ve vhodné skupině na facebooku apod. Tímto způsobem můžete sehnat překrásné svatební šaty za zlomek ceny, do tří tisíc korun. V případě, že by vám šaty zcela neseděly, lze oslovit šikovnou švadlenu, která případné nedostatky za pár korun opraví.

Berete-li se v létě, vyjdou vás mnohem levněji šaty po kolena (do tří čtvrtin lýtek), které se navíc i skvěle hodí k atmosféře a bude vám v nich příjemně.

Ženich může využít obleku, který už nějakou dobu visí ve skříni, stačí ho jen dát do pořádku, případně dokoupit jen vhodnou košili a kravatu. Oproti kupování nového obleku a půjčování svatebních šatů ušetříte více než 10 000 Kč!

Tipy pro nevěsty:

  • Barvu punčoch můžete mít tělovou, nebo bílou. Jen si uvědomte, že tělové punčochy mají hnědý lem, a ten by v kontrastu s podvazkem nemusel vypadat dobře.
     
  • Ke svatebním šatům oblékněte punčochy samodržící, ne punčochové kalhoty. Když půjdete na toaletu, bude vám cokoliv navíc neskutečně zavazet.
     
  • Pokud budete mít podvazky, oblékněte si spodní prádlo až na ně. Opět velice oceníte při návštěvě toalety.
     
  • Pokud chcete zůstat po celý svatební den ve svatebních šatech a přezout si jen boty, volte na přezutí boty na klínku, tedy platformě. Měly by být stejně vysoké, jako vaše svatební boty, abyste o svatební šaty nezakopávala a zároveň je neničila. Navíc (a to je vlastně to nejdůležitější) zvýšená platforma uleví vašim chodidlům a nohám celkově – klenba nohy už nebude muset být tolik propnutá, jako je tomu v botách na podpadcích. Boty na přezutí si rozhodně vemte, i když jste zvyklá chodit v podpadcích a vaše svatební boty jsou opravdu pohodlné. Vaše nohy vám po celém náročném dni poděkují, pokud jim ulevíte.

Snubní prstýnky

Levněji samozřejmě vyjdete s materiálem jako je stříbro nebo chirurgická ocel. I na zlatě lze však ušetřit. Skvělým návodem je posbírat doma šperky, které už ani jeden z vás nenosí, a nechat si udělat prstýnky na míru přímo z nich. Ceny snubních prstenů se totiž často pohybují od deseti do dvaceti tisíc korun za pár, ušetříte tak tedy vysokou částku.

Kosmetika, kadeřnice

Využijte služeb své stávající kadeřnice. Ta zná vaše vlasy dokonale a může vám poradit, jak zlepšit jejich kvalitu a jestli je reálné, aby vám vlasy do svatby narostly do požadované délky. Pokud jste navíc dlouholetou zákaznicí, neměl by být problém dohodnout se na česání v den svatby přímo u vás doma, což vám ušetří nemalé starosti (nervy a také náklady) s dopravou do kadeřnictví a zpět. Samozřejmostí je zkouška svatebního účesu několik týdnu předem, abyste včas společně zajistily všechny vlasové ozdoby (čelenky, skřipce, ozdobné vlásenky, závoj apod.).

Kadeřnice vám také může doporučit šikovnou vizážistku a kosmetičku. S tou je také vhodné setkat se několik týdnů před svatbou, abyste včas začaly s vhodnou přípravou pleti pro váš velký den. Suchou, pórovitou či jinak poškozenou pleť nedáte dohromady pouhý den před svatbou!

Vizážistku může nahradit vaše kamarádka, která se umí krásně líčit a dokázala by nalíčit i vás. Zdarma, nebo za svatební výslužku. Vzhledem k tomu, že vhodné líčení si vyberete a vyzkoušíte opět několik týdnů před svatbou, budete včas vědět, jestli se vám její styl líčení líbí, nebo ne. Můžete se také společně inspirovat na internetu. Platí jediné pravidlo: V den svatby musí být svatební líčení mnohem výraznější, než obvykle. Fotografie i kamera "vstřebávají" barvy, takže se zrcátkem v ruce budete sice nápadně nalíčená, ale na fotografiích bude vaše líčení slabší a méně výrazné.

Místo obřadu

Volte raději romantiku přírody než předražené restaurace nebo snad svatby na zámcích. Skvělým místem jsou standardní obřadní síně či kostel. Pro nestandardní svatby jsou pak vhodné například kempy u vody, kde hostům nebude nic chybět. Nebo si svou drahou polovičku můžete vzít uprostřed květinové louky, žádný problém. Stačí to jen nahlásit matrice, aby za vámi oddávající přijel. Počítejte však s poplatkem (cca 1000 Kč) za tuto službu.

Co se týče výzdoby, je dobré volit na stoly například ovocné mísy, ty jsou totiž zároveň výzdobou i součástí hostiny.

Tip: Pokud přece jen zvolíte restauraci, nestyďte se zeptat na pozornost podniku: Některé totiž nabízí svatební dorty, kytice nebo výzdobu zdarma.

Svatební oznámení a jmenovky

Začněte tím, že dáte přátelům vědět o vašem plánu vzít se. Samozřejmě jsou hezčí a tradičnější pozvánky rozesílané poštou, ovšem za poslání a tisk u agentury dáte zhruba 3000 korun. Doporučujeme proto posílat je e-mailem, v dnešní době už to přece jen nikoho nepřekvapí.

Pokud máte přece jen raději standardní "papírovou" formu oznámení, vytvořte si je sami. Na internetu najdete spoustu inspirace pro vhodný design. Použít můžete i svoji oblíbenou fotografii s partnerem. Vše pak vytiskněte (nechte vytisknout) na strukturovaný vizitkový papír. Tentýž dekor papíru můžete použít i na jmenovky pro zasedací pořádek na svatební hostině. Také i pro kartičku o svatebních darech či svatební menu. Tímto způsobem získáte krásně sladěné svatební tiskoviny, kde vás jedno oznámení i se jmenovkou vyjde na necelých 5 Kč.

Doprava na obřad

Retro automobil, limuzína, koňské spřežení - to vše stojí nemalé peníze. Chcete-li na této položce ušetřit, oslovte někoho ze svých přátel, kdo má hezký automobil a kdo by vás byl ochotný na svatební obřad dopravit. Opět snížíte několika tisícovou položku na pár stokorun ve formě výslužky a nákladu na benzín.

Hostina, svatební party

Na samotné hostině se dá ušetřit až 30 000 korun! Jídlo můžete uvařit klidně sami, je ale důležité se vždy trefit do vkusu hostů. Rozhodně tedy neexperimentujte. Pokud chcete zkoušet tropická jídla, může se vám stát, že bude vaše snaha stát velkou částku a úplně zbytečně, protože si nikdo z hostů nepochutná.

Využijte také sezonních potravin. Okolo velikonoc vsaďte na telecí a jehněčí, v létě na jahody a chřest, na podzim klidně houby. Rozhodně se vám osvědčí guláš či více sváteční svíčková, na tom si pochutná každý a není to nijak náročné na přípravu ani finance.

Na večer potom můžete naplánovat například rožnění prasete a na přípravách pohoštění se mohou podílet i přátelé, především pomocí se svatebními koláčky.

Pokud si necháváte sestavit hostinu od restaurace, vyžádejte si položkový rozpočet všech jídel a pití. Ať potom nezjistíte, že standardní svíčková stojí na jídelním lístku 200 Kč, ale svíčková na vaší svatební hostině se vyšplhala na částku 250 Kč za porci (o stejné gramáži).

Tip: Při volbě jídel do odpoledního a večerního rautu volte více druhů masa, ale také příloh. Zároveň se vyhýbejte namíchaným salátům. Ne všichni mají rádi všechny druhy zeleniny, které jsou v salátu obsažené. A než aby na talířku zeleninu přebírali, raději si salát nevezmou. Volte spíše salátový bar, kde si hosté vyberou jen ten druh zeleniny, který jim chutná.

V některých podnicích vás za takzvané „špuntovné“ nechají dovézt si vlastní alkohol. Platit totiž předražené panáky hostům vás přijde pěkně draho. Nebo je zkrátka nechte platit si tvrdý alkohol sami a věnujte své peníze pouze na svatební přípitek.

Tip pro nevěsty: Při výběru místa pro svatební hostinu si všimněte také velikosti tamější toalety. Pokud budete mít svatební šaty s bohatou sukní a spodničkou, budete ráda, když vám kamarádka při vykonávání potřeby pomůže šaty podržet. Takže počítejte, že do kabinky se musíte vlézt obě.

Svatební dort a zákusky

Pokud si zajišťujete svatební dort a zákusky sami, nezávisle na restauraci, ve které se bude konat hostina, využijte cukrárny při odborné škole (učilišti). Zde navíc máte jistotu, že budete mít zákusky z poctivých surovin a másla. Však si můžete objednat malou krabičku na zkoušku předem.

Fotografování, kamera a hudba

Co může být snadnějšího než ušetřit na těchto položkách? Jistě máte mezi přáteli baviče a fotografy. Nabídněte jim částku, za kterou budou ochotni vám pomoci, jistojistě se najdou i tací, kteří od vás nebudou chtít vůbec nic.

Ve spoustě moudrých příručkách, které radí s vystrojením svatby, se uvádí, že nemáte spoléhat na kamarády, kteří by mohli váš svatební den zvěčnit na fotografiích a videozáznamu. Podle nich máte vždy zvolit profesionála. Pokud se nad tím ale zamyslíte, podle čeho si vybíráte profesionálního fotografa a kameramana? Na doporučení? Podle jeho webových stránek, na kterých jsou ukázky jeho práce? Tímto způsobem si přece vybíráte i z přátel, kteří rádi fotí a natáčí! Takže pokud se vám líbí kamarádovi fotografie, není třeba váhat. Navíc se s tímto kamarádem můžete dohodnout mnohem dříve před svatbou, že vás s partnerem nafotí třeba někde na společném výletě. Pokud budete nadšeni z těchto fotografií "nanečisto", pak neváhejte a domluvte si s ním i svatební focení.

Co se týče hudby, místo živé kapely si může zahrát na DJ kamarád, jiný zase může přinést kytaru či flétnu pro romantiku prvního tance.

Ubytování hostů

Ideální je ubytovat hosty přímo v místě konání svatební hostiny, popřípadě v nejbližším okolí. Pokud vašim hostům zajišťujete a platíte ubytování vy (a chcete-li na něm ušetřit), zjistěte si ceny pokojů nejen v přilehlém hotelu, ale také v blízkém okolí. Můžete narazit na velké cenové rozdíly. Také si projděte internetové stránky s databází ubytovacích zařízení, jako např. booking.com apod. Pokud uvidíte, že "váš" hotel zde nabízí pokoje za nižší cenu, než je v jejich standardním ceníku, můžete tuto skutečnost zmínit při objednávání pokojů pro vaše hosty a otevřít tak diskuzi o lepší ceně za ubytování.

Tip: Některé hotely nabízí pokoj či apartmá pro novomanžele zdarma, pokud se u nich koná svatební hostina.
 

Doprava pro hosty

Je vhodné, abyste svým hostům zajistili dopravu na obřad i svatební hostinu a především dopravu ze svatební hostiny domů, pokud se nejedná o hosty ubytované v místě svatby. Ideální pro vaši peněženku je požádat někoho ze svých přátel, aby se této činnosti ujal. Měl by to být samozřejmě člověk, kterému nevadí, že na svatbě nebude pít alkohol (a vy budete vědět, že je to opravdu spolehlivý člověk, který to také dodrží). Pak vás rozvoz hostů bude stát pár koláčků a zákusků a nějakou tu tisícovku na benzín. Rozhodně to bude nižší částka, než by si účtovala nějaká autodoprava či taxi služba.

Svatební cesta

Rozhodně si ji neplánujte přímo po svatbě, to by vás už mohlo finančně zruinovat. Je lepší půl roku počkat, až se zase "oživí" váš finanční rozpočet a potom využít například nabídek last minute.