Nemáte dostatek peněz na rekonstrukci domu či bytu, ale přesto byste uvítali nový vzhled vašeho obydlí? Pak tu máme právě pro vás několik nápadů, jak si svůj domov zvelebit, aniž byste utratili spoustu peněz. Poradíme, jak si zútulnit vaši oblíbenou místnost. Jak do ní vnést osobitý styl, srdce, kouzlo vaší osobnosti. A navíc levně a téměř bez placení.

Rozsviťte tmavý byt

Zdá se vám vaše místnost příliš tmavá? Je váš pokoj ponurý a chcete ho vyzdobit, aniž byste zaplatili mnoho peněz? Přidejte cokoli žlutého. Závěsy, ubrus na stůl, žluté stínítko. Také můžete do místnosti přidat zrcadlo. Tato "rekonstrukce" vás rozhodně vyjde mnohem levněji, než přestavba zdí a předělávání oken.

Vymalujte si. Použitými barvami místnost můžete zvětšit, zmenšit, zútulnit nebo ji učinit chladnější.

Můžete si také vytvořit falešné okno. Na jednu zeď přidělejte nahoru dvě nebo tři nástěnná světla a připevněte před ně závěs. Pokud budou světla rozsvícena, bude to působit, jakože je za nimi okno.

Sedací set do obýváku

Máte doma starou sedačku s několika křesly, ale už se vám nelíbí její opěradla rozedraná od kocoura? Nebo se vám jen barevně nehodí k nově natřené zdi? Kdysi se vám ale líbila! Neodsuzujte ji hned, stačí přece trocha látky a lepidla, díky čemuž můžete dát pohovce nový vzhled i barvu. Šikovnější z vás potah na křesla ušijí, ti méně šikovní mohou látku na křeslo nalepit. Nebo použijte přehozy a deky, které mohou na křesle získat své stálé místo, stačí je jen správně uchytit, aby díky neposedným dětem vždy hned nesjížděly dolů.

Polštářky na gauč do obýváku můžete vytvořit ze zbytků látky, která vám zbyla po tvorbě potahů.

Hravý dětský pokoj

Chcete-li levně zajistit dětem úložný prostor, umístěte jim po pokoji barevné krabice. Nemáte-li konkrétní krabice, které by byly k tomuto účelu vhodné, stačí například krabice od bot přelepit barevným papírem nebo na každou nakreslit právě to, co do ní patří. Místnost získá hravost a nemusíte kupovat žádné drahé komody.

Tip: Nelíbí se vám fleky na postarší stěně, nebo vaše dítko v zápalu tvorby počmáralo zeď pastelkami? Nemáte ale náladu ani peníze na kupování nové barvy a přemalování celé místnosti? Jistě vám ale někde zbyl trošek staré barvy. (Pokud ne, budete-li kupovat malé množství, příliš peněz vás to stát nebude.) Stačí potom místa se skvrnami překreslit jednoduchými nebo i složitými tvary, podle toho, na co si spíše troufáte. Dobře na stěnách pokoje vypadají například otisky rukou. A na to nemusíte být velký umělec. V papírnictví se dá jinak také koupit samolepící papír na stěnu (stojí pár korun) a z toho si už snadno můžete vystříhat obrazce, necítíte-li se přímo na malování po zdech.

Někteří z vás možná už dětem koupili nafukovací podnožku, kterou jim potom tajně záviděli. Silnější balonek nafouknutý vzduchem a obalený látkou. Nevýhodou je pořizovací cena a také to, že se balonek snadno rozrazí o ostré předměty. Jednoduše si přitom podobnou podnožku doma vyrobíte. Stačí slepit několik prázdných pet lahví lepicí páskou a obalit je kusy látky. Prázdné flašky jsou lehké, proto budou připomínat vzduchem naplněný balonek, ale podnožka se jen tak nerozbije a navíc vás nebude stát víc než půl hodinky práce.

Tipy na originální dekorace

Vytvořte si mozaiku z rozbitých talířů. Namočte střepy do starých barev od malování a utvořte z nich dekorativní mozaiku. Můžete s ní ozdobit nábytek nebo ji pověsit na zeď do koupelny.

Milujete fotografie, ale nemůžete se rozhodnout, které fotky se svými blízkými umístíte do rámečků a postavíte na poličku? Nebo si nedokážete vybrat, které fotografie zarámovat a pověsit na zeď? Utvořte z nich koláž! Člověk se rád pochlubí i svými úspěchy. Vaše obrázky, diplomy a poháry mohou zdobit místnost a zároveň upozornit příchozí na to, v čem jste dobří.

Na druhou stranu, máte-li zaplněný diář akcemi a povinnostmi, i z nich se dá udělat výzdoba. Dobrým nápadem je například nástěnka, na kterou budete připichovat zajímavé články z časopisů, poznatky, fotografie a další osobní věci, které se navíc každým dnem budou měnit, váš pokoj tedy nikdy nebude dlouho jednotvárný.

Vsaďte na květiny. Natrhejte si venku květiny a umístěte je do vázy na stůl. Aby vám řezané květiny déle vydržely, přivažte ke stonku těsně pod květem špendlík. Budou lépe vzpřímené. Když přidáte do vázy drobné mince, květiny pomaleji uvadnou. Pokud jsou stonky příliš krátké, navlékněte na ně jednoduše brčko a prodlužte je. Před sušením květin je zase nastříkejte lakem na vlasy, poté zavěste květem dolů. Po usušení se vám stonek už neohne a zůstane pevný.

Pokud se přes den nezdržujete v posteli, peřiny a polštáře neuklízejte, nechte je srovnané na ní. (V posteli či „peřiňáku“ totiž navíc povlečení vlhne a je potom večer nepříjemné.) Může posloužit jako dekorace a navíc bude před spaním hezky načechrané. Aby vám deka a polštář barevně ladily se stěnami ložnice, můžete si je snadno ušít ze starších látek podobného odstínu. Několik odstínů jedné barvy navíc místnost sjednotí a ta bude pak působit klidně a příjemně.

Oblečení sice patří do skříně, ale pokud ke vchodu do místnosti postavíte věšák, na který dáte několik barevně pěkných kusů oblečení, jistě to také vaši místnost oživí.

Hrajete-li rádi společenské hry nebo karty, můžete je narovnat do poliček místo do skříní. Cédéčka místo do almary narovnejte do stojanů vedle přehrávače. To vše je zároveň praktické i ozdobné.

Vůně domova

Součástí příjemného bydlení je samozřejmě také vůně. Kápněte několik kapek esenciálního oleje (dá se koupit za dvacet korun v jakékoli drogerii) na žárovku v lustru a ta po zahřátí dostane vůni do celé místnosti.

Také se snažte udržovat pravidelně pořádek. Pokud každý druhý den setřete v místnosti prach a vysajete koberec, zabere vám to maximálně 10 minut a nebudete muset šílet z dvouhodinového úklidu jednou týdně.

Útulné posezení na zahradě

Kupování si například rybářské stoličky nebo skládacího křesílka pro případ dovolené v kempu se dá nahradit snadným vyrobením si vlastních. Každý dědeček má přece v kůlně hoblík a kus prkýnka, ze kterého stluče sedátko a tři nožičky. U stanu potom sedíte pohodlně, aniž byste předtím utráceli peníze za předražené (a často nekvalitní) vymoženosti. Stejně tak můžete připravit menší stoleček.

Samozřejmě můžete výtvory používat nejen na cestách, ale rozmístit je i doma v blízkosti ohniště. Kam jinam by se jednoduchý dřevěný nábytek hodil více než na zahradu? Kolem ohniště můžete také rozmístit několik pařezů namísto stoliček. Většina mých známých oceňuje přírodní vzhled sedadel k táboráku mnohem více než plastové židle.

Poblíž ohniště může být zasazena květina ve vydlabaném pařezu, aby vaše zahrada dokonale ladila. Kusem drátku zase můžete na větev stromu pověsit květináč polepený senem. Bude vypadat dobře, bude zapadat do okolí a nikdo přece nemusí vědět, že je z boku prasklý nebo že je to ten nejobyčejnější a nejlevnější květináč z blízkého zahradnictví.

Další zajímavé tipy pro vás

Stará barva

Máte doma starou barvu, kterou je vám líto vyhodit, protože více než polovina zbyla? Přefiltrujte barvu přes nylonovou punčochu a bude zase jako nová.

Pokud se vám stane, že malujete den a déle a nechcete, aby vám barva zaschla, zakorkujte ji v nádobě zátkou, ráno zátku odstraníte a suchá vrstva bude pouze na povrchu nádoby.

Zvlněné tapety

Mnoho lidí je odrazováno od tapetování, protože se bojí jejich zvlnění několik dní po uschnutí. Nezoufejte! Vložte den před tapetováním role tapet do lednice. Tapety se stáhnou a při usychání se už nebudou vlnit.

Vlastní originální poličky

Nemusíte se trápit se složitým sestavováním kupovaných polic, které jsou navíc často těžké a na zdech nedrží. Jste-li šikovný muž v domácnosti, jednoduše stlučte tři prkénka a přišroubujte je ke zdi sám.