Mít sjednané povinné ručení je povinností každého řidiče, který chce provozovat své motorové vozidlo. V dnešním článku vám poradíme několik tipů, jak si tento pojistný produkt sjednat co nejvýhodněji.

Starší pojistník na povinné ručení

Není žádnou novinkou, že povinné ručení pro mladé řidiče je výrazně dražší nežli stejná varianta pro staršího pojistníka. Je tomu tak z důvodu, že dle statistik je u mladých řidičů větší pravděpodobnost způsobení pojistné události a pojišťovny toto riziko tedy započítávají do konečné ceny pojištění. Pokud je tedy možnost pojistit vozidlo na staršího pojistníka – například na rodiče či prarodiče řidiče, určitě ji využijte.

Výběr pojištění dle systému bonus/malus

Počet nasbíraných bonusů výrazně ovlivňuje cenu na povinné ručení, neboť čím více bonusů – tím vyšší sleva na pojistném. Ne každý však ví, že každá pojišťovna má systém bonus/malus nastaven trochu jinak. U jedné pojišťovny například dosáhnete po 120 měsících bezeškodního průběhu na 50% slevu, jiná pojišťovna vám v tomto případě nabídne i 55 %. Stejně tak jsou rozlišně upraveny přirážky za způsobení pojistné události – jedna pojišťovna vám odečte 24 bonusových měsíců, jiná například až 36 měsíců. Před sjednáním pojistky se proto vyplatí prověřit i různé systémy bonus/malus a vybrat pro sebe ten nejvhodnější.

Frekvence platby je důležitá

I taková maličkost jako je výběr frekvence platby má vliv na konečnou cenu povinného ručení. Roční platba je zpravidla vždy zvýhodněna dodatečnou slevou na pojistném, a proto je pojištění hrazené ročně obecně levnější nežli stejné pojištění hrazené měsíčně.

Průběžné srovnávání ceny povinného ručení

Cenu na povinné ručení je nutné průběžně srovnávat, neboť pojišťovny neustále mění svojí cenovou politiku tak, aby nalákaly nové klienty. Může se tak stát, že u jiné pojišťovny narazíte na stejný rozsah povinného ručení, avšak za mnohem výhodnější cenu a s dodatečnými službami navíc. Pro srovnání je vhodné využít specializovanou kalkulačku na povinné ručení online, která nezávazně porovnává aktuální nabídky na trhu.